Hrvaški pomorski muzej Split

# Hrvaški pomorski muzej Split

Srednja dalmacija

Split

Pošalji svoj sadržaj

Komentar ali Upgrade this article, napišite novo. Registracija ni potrebna

Pomorski muzej v Splitu vam bo pokazal in najbolje predstavil povezavo med Hrvaško in morjem ter način življenja ob obali. Muzej je bil ustanovljen leta 1925 in je bogat pomorski prikaz zgodovinske povezanosti obalnih mest in prebivalcev, z morjem in vsem, kar imamo z njim.

Hrvaški pomorski muzej Split deluje kot neodvisna ustanova in je neposredni naslednik različnih sestavnih delov Splitskega pomorskega muzeja. Lastnik muzeja in njegov ustanovitelj je Mesto Split, uradno odločitev o ustanovitvi pa je sprejel Mestni svet mesta Split leta 1997.

Muzej je zadolžen za raziskovanje, zbiranje, ohranjanje in predstavitev oprijemljive in nesnovne morske dediščine hrvaške obale Jadrana. Deluje v obdobju od prazgodovine do danes. Muzej je nastanjen v Fort Gripeju, ki je sam kulturni spomenik.

Na dvorišču Fort Gripe je veliko muzejskih eksponatov večjih dimenzij. Na razstavljenih predmetih prevladuje lok parnega paketa "Baker" - eno od sedmih plovil z muzejskih gradenj. Pripomoček Perina, zgrajen leta 1857, je tudi eno najstarejših plovil na vzhodni jadranski obali na splošno. Obstaja tudi veliko drugih dragocenih predmetov, ki še posebej pritegnejo obiskovalce in njihove radovedne poglede.

En del stalne razstave je namenjen trgovskemu ladijskemu prometu in nam prikazuje razvoj ladje, ki sledi zaporedju - jadrnice, vesla, čolna, parobroda in motornega čolna. Razstavo odpira zelo zanimiv izdelek (keramični antični pitos), ki je tudi impresivnih dimenzij. Posodo so uporabljali za shranjevanje hrane, zagotovo pa je danes zanimiv in dragocen eksponat. Razstavljena so tudi antična sidra in številne amfore, ki večinoma izvirajo iz potopljenih ladij. Razvoj in navigacija ladij sta najbolje prikazana z modeli in slikami jadrnic Dubrovnik in Bokelj. Še posebej impresivne so jadrnice Korčula iz 19. stoletja.

Hrvaški mornarji so pluli po vsem svetu, o tem najbolje pričajo ladijski dnevnik z odprave avstro-ogrske jadrnice "Novara" iz obdobja od leta 1857 do 1859, pa tudi portreti stotnikov iz 19. stoletja.

Med navigacijsko opremo posebno pozornost pritegnejo vzorci busole (kompas) in sextants.

Muzejski eksponat se v enem od svojih delov - delu, ki spremlja trgovsko ladjarstvo - konča v dvorani, namenjeni parobrodu. Manjši in večji modeli parnih čolnov in pripomočkov pričarajo dobo prvih potovanj s parno ladjo. To je še preden so se pojavili prvi dizelski motorji. V isti dvorani je zelo dragocena Zbirka morskih strojev. V tej zbirki posebno mesto pripada prvim hrvaškim pomorskim motorjem, ki so jih v začetku 20. stoletja izdelali v delavnici Rossi v Splitu.

Spopadi, ki so se odvijali na Jadranu - od antike do konca 20. stoletja - so predstavljeni v razdelku, posvečenem pomorstvu.

Neizogibno bitko iz leta 1866 najbolje predstavljajo originalni bojni predmeti. Avstro-ogrsko obdobje, vse do prve svetovne vojne, je bilo prikazano z različnimi dragocenimi eksponati in umetninami. V tem kontekstu lahko omenimo dela s pomorsko tematiko slikarja Aleksandra Kircherja.

Številni dragoceni in redki predmeti prikazujejo prvo in drugo svetovno vojno ter njene dogodke na Jadranu. Prav tako smo razstavili predmete pomorskega boja iz hrvaške neodvisne vojne leta 1991.

Izpostavljeni torpedo - takrat vrhunsko orožje - zaključi potovanje skozi stalno razstavo muzeja. Zanimivo dejstvo, ki ga moramo vsekakor omeniti, je, da je najstarejši primerek torpeda na svetu razstavljen v hrvaškem pomorskem muzeju v Splitu. torpedo izvira iz leta 1866, zbirka Torpedo, ki je kot celota razstavljena v posebni dvorani, pa po svoji vrednosti zaseda sam vrh v muzejih na svetu.

Pomorski muzej v Splitu je miren in prijeten kraj za obisk. Krasijo ga številni razstavljeni predmeti, bogata zgodovinska povezanost zemlje in morja ter lep razgled na Split.

Če ste v Splitu, še posebej, če ste z otroki, vsekakor obiščite Muzej.

Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi




Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala